–
Před pár hodinami se uzavřely volební místnosti a my se nyní více nebo méně lehce vyrovnáváme s výsledky, které tyto volby přinesly. Ať už máme k výsledkům voleb postoj jakýkoli, je zřejmé, že právě tento výsledek ukázal skutečnou atmosféru v naší společnosti. A volební účast zase ukázala, jak velké části populace na věcech společného zájmu záleží.
–
Patřím ke generaci, která si ještě velmi dobře vzpomíná na dobu, kdy možnost zúčastnit se svobodných voleb také zde u nás patřila do říše snů a pohádek.
–
Svobodné volby jsou jednou z největších vymožeností demokracie. Je to veliké všelidové referendum, jehož výsledky budou do značné míry ovlivňovat život každého z nás.
–
V posledních dvaceti letech takovouto možnost svobodných voleb tedy máme a zdaleka ne všichni ji využíváme. Pokládám to za škodu a myslím si, že člověk, který není ochoten se voleb zúčastnit, ztrácí morální právo kritizovat stav společnosti, na jehož uspořádání se odmítl aktivně podílet.
–
Jistě, popírali bychom platnost pedagogických principů a zákonitostí, kdybychom si mysleli, že desítky let trvající systematické působení na mysl člověka, nezanechá své stopy. Zanechalo a nemalé. Na mnoha příkladech jsme si mohli ověřit, že oprava poničených fasád či transformace ekonomiky je procesem mnohem snazším a hlavně rychlejším, než rekonstrukce lidského nitra a znovunalezení stabilní hodnotové stupnice a pevných morálních principů.
–
Od listopadu 1989 se sice v mnohém ohledu podařilo směřování společnosti vrátit z vykloubeného směru inspirovaného spíše systémem orientálních despocií do řečiště evropských historických tradic. Avšak mnohé předsudky a návyky, které často vycházejí z nedostatečné znalosti věcí a z náročnosti odpovědnosti za svůj vlastní život, za život své rodiny i celé společnosti, stále přetrvávají.
–
Demokracie je výsledkem staletého vývoje lidstva, od antické polis, přes středověký ideál k Věčnosti putujícího božího lidu, po dnešek. Značná část světa sdílí přesvědčení, že přes všechny chyby a slabiny je demokracie tou nejméně špatnou formou správy státu.
–
Sami jsme si ostatně tuto zkušenost mohli v nedávných desetiletích ověřit právě v naší zemi.
–
Demokracie je založena na vládě většinového mínění. Prakticky o všem lze dnes svobodně diskutovat, dohadovat se, hlasovat, volit.
–
Avšak zkušenost ukazuje, že přece jenom existují hodnoty, které nejsou výsledkem referenda. Jsou mnohdy nepohodlné a náročné. Jsou to na druhou stranu hodnoty a principy staletími ověřené, ze kterých čerpali moudrost již naši předkové.
–
Demokratická společnost může totiž dobře fungovat jenom tehdy, jsou-li respektována určitá pravidla, která sama tato společnost nestanovila a která jsou mnohem starší než dnešní společenské systémy. Jsou zděděná po předchozích generacích a nevycházejí tedy z výsledků většinového hlasování.
–
Naprostá většina morálních a právních kodexů světa je více či méně inspirována tisíce let starobylým biblickým Desaterem, které stručnou a jasnou formou radí, jak žít, aby „dobře nám bylo na zemi“. Nezabiješ, nepokradeš, nepromluvíš křivého svědectví proti svému bližnímu, nebudeš dychtit po jeho manželce ani po jeho majetku…
–
Když se Ježíše z Nazareta jeho žáci ptali: “Rabi, které z přikázání je nejdůležitější?”, odpověděl v duchu tehdejší rabínské moudrosti, že nejdůležitější je milovat Boha a bližního, v tom že je obsažen celý Zákon i proroci.
–
Hlásil se ke zlatému pravidlu všech významných duchovních tradic, které říká, že se máme k druhým chovat tak, jak chceme, aby se i oni chovali k nám.
–
To všechno jsou obecně známá doporučení, která kdybychom dokázali dodržovat, svět by byl lepší a žilo by se nám v něm určitě radostněji.
–
Ať už máme k biblickému poselství jakýkoli vztah, faktem zůstává, že toto poselství má v sobě ohromnou vnitřní energii a sílu, díky níž dokázalo odolat tvrdé konkurenci časů a idejí. Vzniklo v časově, kulturně i geograficky nám dosti vzdáleném prostředí. Avšak žádné velehory nebyly dostatečně vysoké a žádné oceány dostatečně široké na to, aby se přes ně toto poselství nedokázalo přenést a rozšířit se bez nadsázky skutečně do celého světa.
–
V konfrontaci s časově podmíněnými předvolebními hesly a slogany, které se na nás v uplynulých měsících hrnuly ze všech stran, a ještě jistě do podzimních voleb hrnout budou, můžeme naopak v klidu uvažovat o nadčasovosti některých idejí, které svou trvanlivost již mnohokrát prokázaly. Právě na nich totiž spočívá identita naší vlastní civilizace a kultury, kterou někdy dnes s takovými obtížemi znovu objevujeme a přijímáme.
–
Jsem přesvědčen o tom, že bude-li správa společnosti založena na stabilních principech slušnosti, poctivosti a tím i věrohodnosti, bude možné vyřešit mnoho problémů, které vznikají nedodržováním a porušováním právě těchto zásad. Výsledky dnes uzavřených voleb něco ukázaly. Vezměme tyto informace vážně a snažme se naučit se číst znamení časů tak, abychom byli schopni porozumět jejich smyslu a významu. Je to důležité i pro rozhodování se v dalších volbách a situacích, před něž nás život postaví.
–
Pro ČRO 6
Daniel Herman
Praha 27.5. 2010