Daniel Herman
Úvod
Aktuality
Předvolební podpora
Přednášky
Životopis
Rozhlas
Televize
Tisk
Knihy
Galerie
Odkazy
Kontakt

Předvolební podpora

Jiří Strach, režisér a herec

Jiří Strach

Obvykle se nevyjadřuju k politice, protože si myslím, že umělci mají být nad politikou...
Ale tentokrát se k ní vyjádřit chci. Výjimečně.

Chci dosvědčit, že toho muže na fotce znám už dlouhý čas.
Chci dosvědčit, že byl čtyři roky skvělým ministrem kultury.
Chci dosvědčit, že je to muž pevných a mravních postojů.
Chci dosvědčit, že se spolu modlíme Otčenáš.
Chci dosvědčit, že pomohl české kinematografii jako málokdo, protože prosadil nový zákon.
Chci dosvědčit, že bez něj by AP2 asi nevznikl.
Chci dosvědčit, že Daniel Herman je slušný člověk.
Chci dosvědčit, že kdo říká opak (Ovčáčku?) je vůl.

Chci... přeju si... aby mě právě takoví lidé jako on zastupovali.

 

Jiří Menzel, režisér, herec a spisovatel

Jiří Menzel

Podporuji Daniela Hermana, kterého jsem poznal jako slušného člověka. Patří k nemnoha politikům, kteří berou svoji veřejnou činnost jako službu. Má v sobě dost cti, aby se nepřizpůsoboval momentální politice (setkání s Dalajlámou) a zůstal, navzdory politickým tlakům, věrný sám sobě. To je v současném politickém životě u nás docela vzácný úkaz.

 

Václav Hudeček, houslový virtuos

Václav HudečekVáclav Hudeček, podpis

Pana Daniela Hermana jsem poznal mnoho let před tím, než vstoupil do vrcholné politiky jako slušného, pokorného a zásadového člověka. Představitel s těmito předpoklady, který navíc plynně hovoří několika cizími jazyky je právě tím, kterého naše země potřebuje.

 

Marta Kubišová, zpěvačka, trojnásobná vítězka čtenářské ankety časopisu Mladý svět Zlatý slavík

Marta Kubišová

Nynějšího ministra kultury pana Daniela Hermana znám dlouho a nesmírně si jej vážím pro jeho zásadní a neměnné postoje, politické i osobní. Pevně věřím, že tak výrazná osobnost s noblesním vystupováním bude nadále, i po volbách, patřit k české politické reprezentaci.

 

Jiří Grygar, astronom a astrofyzik, popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry

Jiří Grygar

Pana ministra Mgr. Daniela Hermana si pamatuji ještě z doby jeho působení jako mluvčího České biskupské konference a posléze ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů. Imponoval mi už tehdy svou zásadovostí a klidem. Mám za to, že ve stejném duchu vykonává svou současnou funkci ministra kultury. Proto voličům doporučuji, aby ho pro tyto vlastnosti i odbornou způsobilost v nadcházejících volbách podpořili.

 

Jan Potměšil, herec

Nechci se vracet zpátky … tobě Dane důvěřuji.

 

Jan Svěrák, režisér a scenárista

Podpora Jana Svěráka Danielu Hermanovi

Daniela Hermana sleduju už dlouho, on moc nemluví, naslouchá a je dělnej. Kdyby všichni ministři byli takto naslouchající a dělný, tak bych se o tu zemi nebál.

 

Tomáš Halík, katolický kněz, teolog, religionista, sociolog náboženství, vysokoškolský pedagog, psycholog, filozof a politický aktivista

Tomáš Halík

Vítám a srdečně podporuji kandidaturu Dana Hermana. Dana znám už několik desítek let jako čestného, spolehlivého a poctivého člověka, který dovede vzácně spojit umění vstřícné a vlídné diplomatické komunikace s lidmi přes různé ideové a politické hranice se zásadovostí, statečností a věrností vlastnímu svědomí, když jde o zásadní mravní hodnoty v politice. Jsem přesvědčen, že KDU-ČSL vytváří přesně takový politický subjekt, který je právě nyní na rozhárané české politické scéně naprosto nezbytný - může být posilou jak vnitřní stability státu, tak jeho důstojného postavení ve sjednocené Evropě.

 

Jan Švejnar, ekonom a pedagog

Jan Švejnar

Velmi si vážím Daniela Hermana. Je to člověk s vysokým etickým standardem a upřímnou snahou pozvednout životní úroveň v naší republice. Doufám, že bude nadále působit v Poslanecké sněmovně a Vládě České republiky.

 

Jiří Brady, kanadský podnikatel českého původu, který prošel dvěma koncentračními tábory - Terezínem a Osvětimí

Jiří Brady

Daniela Hermana znám řadu let. Vím, že je člověk čestný, svědomitý a vzdělaný. Cením si jeho postojů a pevných zásad, které si uchoval i v politické praxi. Jistě si mnozí vzpomenete na loňský podzim a mé nevyznamenání prezidentem Zemanem, za které jsem velmi rád. Říkal jsem tehdy Danielovi, že kdybych byl v Praze, moc rád bych se býval s dalajlámou setkal po jeho boku také. Volby jsou důležitou částí demokratického procesu a je to naše privilegium jako občanů volit lidi s vysokou morální integritou, jejichž dosavadní život je zárukou, že uchovají demokracii v naší krásné zemi. Budu se letos účastnit voleb, přestože žiji v Torontu, protože vím, jak jsou volby důležité a při svém posledním pobytu jsem všem říkal, že mají chodit k volbám. Držím Danielu Hermanovi i KDU-ČSL palce a doufám, že dopadnou co nejlépe.

 

Jitka Hosprová, solistka na violu, zakladatelka a ředitelka festivalu Procházky uměním

Jitka Hosprová

Žijeme ve svobodné a demokratické zemi, která si prošla nelehkou dobou okupace a útlaku. Vždy jsem byla hrdá na svoji vlast, která se dovedla vysvobodit, nastolit pricipy lásky a pravdy, a mít jistou symboliku v boji proti totalitním režimům. Když jsem se však před lety dostala k informacím o režimu totalitního formátu, který stále drží světovou moc, byla jsem šokována. V okruhu lidí, kterým nejsou lidská práva lhostejná a jsou ochotni riskovat vlastní pohodlí, klid a šířit důležité informace, jsem se mino jiné  na společných setkáních seznámila s panem Danielem Hermanem. Byla jsem mile potěšena, když po jeho zvolení ministrem kultury tato setkání nepřestal navštěvovat a naopak, ze své nové pozice se nebál vyjádřit vlastní názor. Jako jeden z mála představitelů vlády hájí lidská práva a osobnosti s tímto tématem spojené. Pro mne tím Daniel Herman a křesťanští demokraté dodržují principy snášenlivosti, soucitu a vzájemného respektu. Je to směr, se kterým souzním a naplňuje také moto: ,,Přežije-li kultura, přežije národ”, protože kulturnost vychází z ušlechtilosti ducha a lidí, kteří jsou nositeli těchto principů si nesmírně vážím a měli být součástí politické reprezentace našeho národa. Pro mne je pan Daniel Herman skutečným ministrem kultury naší země a má moji plnou podporu, protože na nelehké cestě pravdy ji bude velmi potřebovat.

 

Karel Janeček, matematik, pedagog, bojovník proti korupci a mecenáš

Karel Janeček

Daniela Hermana znám řadu let. Sdílíme hodnoty, o kterých jsme přesvědčeni, že jsou důležité pro celou společnost. Již před 4 lety jsem mu vyslovil svou podporu. Těší mě, že ji mohu vyslovit i dnes, protože Daniel ze svých principů neslevil ani v politice.

 

Jiří Pavlica, hudebník a skladatel

Jiří Pavlica

Dnešní doba přeje populismu a pragmatismu. O to víc si cením těch, kteří nepodléhají žádným módním trendům, ale naopak mají jasný, nezávislý a kontinuální názor na dění ve společnosti. Jednou z takových osobností je pro mě pan Daniel Herman, který dokázal svým dosavadním působením na politické  scéně, že je možné vést dialog kulturně, věcně a konstruktivně, a při tom si stát za svou pravdou a nebát se jít často i proti proudu. Proto plně podporuji jeho kandidaturu.

 

Jiřina Šiklová, signatářka Charty 77

Jiřina Šiklová

Současného ministra kultury Daniela Hermana jsem poznala osobně před lety, kdy vedl kampaň na podporu Jana Švejnara na funkci prezidenta. Byl vynikající organizátor, stál v pozadí, uměl oslovit lidi... Škoda, že to tehdy nevyšlo. Tehdy jsem si uvědomila, že by byl Daniel Herman sám vynikající politik: je zásadový, čestný, schopný jednat, přijmout odpovědnost uplatňovat zájmy celku. Proto Daniela Hermana doporučuji dalším spoluobčanům.

 

Leo Pavlát, publicista, literát

Leo Pavlát

Daniela Hermana si vážím pro jeho celoživotní, pevné a zásadové postoje. Jako ministr kultury přesvědčivě prokázal, že dokáže spojit profesní zdatnost s činností politika ve prospěch země. Věřím proto, že se s Danielem Hermanem setkám i v příští vládě.

 

Soňa Červená, operní zpěvačka a herečka

Soňa Červená

Poznala jsem pana ministra kultury Daniela Hermana při několika profesních setkáních a jsem přesvědčená, že je to čestný a přímý muž spravedlivých úsudků, demokrat. Má mou naprostou důvěru a zaslouží si nejen mojí podpory, ale podpory všech lidí dobré vůle.

 

Jan Royt, historik umění, prorektor pro tvůrčí a ediční činnost na Univerzitě Karlově

My jsme byli vždy součástí Evropy - kulturně, hospodářsky, duchovně. Základem Evropy je dle mého názoru křesťanství. Velmi si vážím toho, že i vy propagujete podobné hodnoty. Proto vás budu velmi rád podporovat při nastávající volbě.

 

Václav Hampl, fyziolog, 507. rektor Univerzity Karlovy v Praze

A proto podporuji i vás, protože znám vaše dosavadní působení a práci v oblasti kultury, vzdělávání.

 

Jan Sokol, filosof, překladatel filosofických textů, vysokoškolský pedagog a publicista, ministr školství v Tošovského vládě

 

Dagmar Pecková, operní pěvkyně, mezzosopranistka

Jsem ráda, že mohu vyjádřit podporu Danielu Hermanovi v nastávajících volbách. Myslím si, že se v české politice najde opravdu málo lidí, kteří jsou schopni projevit svoje občanské hrdinství.

 

Václav Marhoul, scenárista, režisér, herec, producent, podnikatel, kulturní organizátor a manažer

Vážím si vás jako zásadového člověka, který jde ve stopách Václava Havla, jeho myšlenek … Doufám, že Vám to vyjde.

 

Václav Cílek, geolog, klimatolog, spisovatel, esejista, filosof, překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy

Václav Cílek

S Danielem Hermanem jsem se opět po delší době potkal na Tetíně. Měl jsem radost, že si najde čas na výlet a nemusí někde „kout stranické pikle“. Již dříve se lidé kolem mě stávali řediteli, ministry či lidmi v nějak tzv. významných pozicích. Většinu z nich to změnilo. Najednou měli jiné zájmy a nové přátele, jakoby se pohybovali v jiné sociální či ekonomické bublině. U D. Hermana jsem tento pocit neměl. Bylo to, jako bychom se neviděli týden, žádná nová „aura moci“ jím neprobleskovala a neodháněla běžný dělný lid. Při rozhovoru s ním, jsem si uvědomil jednu běžnou, ale myslím zásadní věc. Pokud se tváře politiků objevují na billboardech a ve sdělovacích prostředcích, tak tohle všechno někdo organizuje a někdo platí. Kdo platí, ten si něco kupuje a tedy si dotyčného člověka či stranu nějak zavazuje. Jenže je pár lidí, kteří jsou tak sví a ve své podstatě neměnní, že nemají skoro žádnou politickou tržní cenu, protože mají lidskou hodnotu. Rozhodl jsem se, že budu sledovat ty politiky, na které billboardy téměř nezbyly, protože to budou ti lidé, se kterými je obtížné nějak manipulovat.

 

Ondřej Vetchý, herec

Daniel Herman projevil odvahu a naprostou nekompromisnost, tím mi udělal ohromnou radost. Podporuji ho bezezbytku, je to můj přítel.