Daniel Herman
Úvod
Aktuality
Předvolební podpora
Přednášky
Životopis
Rozhlas
Televize
Tisk
Knihy
Galerie
Odkazy
Kontakt

Přemítání o událostech s jedenáctkou na začátku

Poslechněte si pořad na Českém rozhlase

Dosud se dá počítat na pouhé hodiny, kdy jsme si se svými blízkými a přáteli připili na šťastný Nový rok. Silvestrovské oslavy odezněly a my si dnes večer uvědomujeme, že svátky končí a je třeba se opět zapojit do každodenní činnosti. A nově narozený rok s dvěma jedničkami na konci letopočtu se bude postupně stávat jedním z řady let na časové přímce dějin.

Každý rok je však neopakovatelným originálem, který se do dějin zapíše zcela jedinečným rukopisem. Ten si však přečteme až na jeho konci. Tak je tomu nejen s každým rokem, ale i s každým stoletím a tisíciletím. Chci dnes připomenout zajímavé události, které jsou svázány s jedenáctkou na konci letopočtu a jejichž kulatá výročí si budeme letos připomínat. Zvu vás nyní k malé procházce dosud posledním jedenáctkovým rokem, od kterého nás dělí právě sto let a pak ještě o pár kroků dál do historie.

Tak třeba hned v lednu 1911 skončila například poslední neústavní absolutní monarchie v Evropě. 8. ledna toho roku byla přijata ústava monackého knížectví, čímž kníže Albert I. vyšel vstříc většinovému přání obyvatelstva své země. Již sto let tedy evropští monarchové spolurozhodují s vládami a parlamenty svých zemí.

Češi patřili již před sto lety ke špičce v ledním hokeji. 17. února 1911 totiž české reprezentační hokejové mužstvo zvítězilo na mistrovství Evropy.

12. dubna téhož roku se uskutečnil první let na trase Paříž – Londýn bez mezipřistání. 28. dubna pak Milan Rastislav Štefánik pozoroval na ostrově Vavau v Polynésii úplné zatmění Slunce. Štefánikovi se při tom podařilo na fotografii zachytit sluneční korónu.

31. května 1911 byl v Belfastu na hladinu spuštěn parník Titanic britské společnosti White Star, který byl do té doby největší osobní dopravní lodí na světě a 14. dubna následujícího roku se tragicky potopil do vod severního Atlantiku. Při neštěstí přišlo tehdy o život 1.513 lidí z celkového počtu 2.224 cestujících.

O prázdninách 1911 zasáhla západní a střední Evropu nebývalá vlna veder, která například v Čechách způsobila zastavení lodní dopravy na Labi.

7. prosince 1911 povolil císařský výnos Číňanům odstřižení copu a 14. prosince dorazil devětatřicetiletý Nor Roald Amundsen se svými čtyřmi průvodci jako první na jižní pól. Ten se mu pak stal roku 1928 osudným, když se zde v červnu pokusil o záchranu členů jiné polární výpravy.

Zalistujeme-li kalendářem o dalších sto let dozadu, dostáváme se do období napoleonských válek, které v té době sužovaly Evropu.

Rok 1711 se do našich dějin zapsal jako rok dvou císařů. 17. dubna umírá Josef I., po kterém nastupuje na říšský trůn Karel VI., otec pozdější císařovny Marie Terezie.

Před čtyřmi staletími na sklonku rudolfínské doby byla Praha centrem Svaté říše římské a české země se před Třicetiletou válkou těšily nebývalému rozkvětu.

A tak bychom mohli listovat kalendářem světových dějin stále zpět. Vždy bychom našli události, které se významně zapsaly do historie světa. Setkáme se s radostnými i bolestnými momenty, které dějiny lidstva vždycky provázely.

Jak se zapíše do historie rok, který právě začíná, zatím nevíme. Jedenadvacáté století před deseti lety příliš slavně nezačalo. Teroristické útoky proti Spojeným státům z 11. září 2001 poznamenaly svět stínem, který se nad námi dodnes vznáší. Je proto důležité znát vlastní historii, abychom byli schopni lépe rozumět současným dějům. Známá moudrost totiž říká, že ten, kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat.

Máme dnes štěstí, že žijeme v době svobody slova i projevu. Máme přístup k prakticky neomezenému množství informací a je spíše uměním se v tomto moři dokázat orientovat, aby se v něm člověk neztratil.

V právě uplynulých svátečních dnech jsme měli možnost poněkud vyjít ze svých každodenních povinností a stereotypů a najít si snad trochu času na své blízké i na své záliby. To je jistě dobrým předpokladem k tomu, abychom s moudrostí a rozvahou začali psát na nově prostřené dosud nepopsané stránky roku 2011, které se před námi před pouhými pár hodinami otevřely.

 

Pro ČRo 6 Daniel Herman 30. 12. 2010