Daniel Herman
Úvod
Aktuality
Předvolební podpora
Přednášky
Životopis
Rozhlas
Televize
Tisk
Knihy
Galerie
Odkazy
Kontakt

Evropské volby a solidarita

Poslechněte si pořad na Českém rozhlase

Volby do Evropského parlamentu u nás před chvílí skončily. Díky tomu, že v některých zemích probíhají tyto volby až v neděli, budou se ale výsledky sčítat ve všech členských státech Evropské unie až po uzavření posledních volebních místností úplně všude, tedy až v neděli po desáté hodině večer. Výsledky hlasování ve všech zemích Evropské unie, včetně naší republiky, se proto dozvíme až v průběhu pozdního večera a noci z neděle na pondělí. 

Toto vzájemné čekání je zajímavým projevem solidarity mezi jednotlivými evropskými zeměmi. Jistě to není nic závažného pro život světa, ale stejně mě toto čekání na poslední účastníky voleb zaujalo. Působí to na mě docela sympaticky, že ti, kteří začali volit jako první, čekají se sčítáním hlasů na ty, kteří volí jako poslední. Má to samozřejmě logiku. Kdyby se volební výsledky sčítaly a zveřejňovaly postupně, mohlo by to mít jistě vliv na průběh hlasování v těch zemích, které se rozhodly až pro pozdější volební termín.

Nesoutěžíme však v této věci mezi sebou, kdo bude mít výsledky první. Naopak solidárně čekáme. Říkám si, aspoň něco, jinak se solidarita ve vzájemných vztazích moc nenosí. Je to škoda, protože princip solidarity je mimo jiné i jedním z pilířů, na kterých celá Evropská unie spočívá. Solidarita se slabšími, pomalejšími, s těmi, kterým to hned tak všechno skvěle nejde...

Ale když se ve správném momentě najde správný impulz, kterým může být právě třeba projev solidarity, může to pozitivně ovlivnit celý život. Vzpomínám na léta své školní docházky. Byl jsem městské dítě a přišly k nám do tehdejší 6. třídy základní devítileté školy přespolní děti z obcí, které naše město obklopovaly. Já bydlel od školy takřka za rohem. Spřátelil jsem se s jedním spolužákem z venkova, kterému jsem nabídl, aby si u nás vždycky v pauze mezi dopoledním a odpoledním vyučováním nechával brašnu s učebnicemi. Stali se z nás opravdoví přátelé.

Kamarádovi učení zrovna moc nešlo. Já mu pomáhal se školou a postupně jsem objevoval, jaká ryzost charakteru se v tomto člověku skrývá. Po skončení základní školy se naše životní cesty rozešly. Přátelíme se spolu ale stále. Kamarád mi už mnohokrát pomohl se zednickými pracemi, se kterými bych si vůbec nevěděl rady. Vždy, když se sejdeme, povídáme si o svých životních cestách, které jsou sice dost jiné, ale to vůbec našemu přátelství nebrání.

Potkal jsem v životě již velké množství lidí. Mnozí z nich zastávají různé významné a zajímavé pozice, ale míra bezelstné upřímnosti, se kterou se setkávám u svého kamaráda, se najde málokdy.

Jsem si jistý, že se mohu spolehnout na kamarádovu solidaritu a on zase na moji. To je cenný dar, kterého si vážím. Je to pro mě důležitá zkušenost, že společenské postavení a tučnost bankovního konta nevypovídají vůbec nic o kvalitách lidského srdce.

Zažil jsem množství exkluzivních recepcí na vysoké společenské úrovni a nemám proti nim nic. Vím, že kontakty tohoto druhu jsou z řady důvodů nutné. Avšak dobrota a kvalita lidského srdce je něco zcela jiného. Je to vysoká hodnota, stejně jako vzájemná solidarita je velkým darem.

Když tak vidím ulice našich měst a obcí plné předvolebních billboardů, říkám si, o co smysluplnější by bylo věnovat finanční prostředky, které tyto cedule stály, na nějaké potřebné dílo. Řada projektů nemá bez vzájemné solidarity šanci. Přitom by často stačilo tak málo.

Plakáty, které v součtu stály stovky milionů korun, za chvíli lepiči přelepí jinými reklamami, které budou hlásat, že to či ono je lepší než to druhé. Tváře z plakátů zmizí pod dalšími vrstvami papíru a vůbec nic se nestane.

Říkám si, kdyby se ty miliony věnovaly na nemocnice, sirotčince, domovy důchodců, do vzdělání nebo na opravy silnic či mostů. Nebyly by to trvanlivější a smysluplnější investice? Proč se stále znovu vyhazují tak obrovské finanční prostředky na věci, které tak záhy pomíjejí? Myslím, že by to mohla být i zajímavá předvolební kampaň, věnovat prostředky určené na reklamu na nějaké smysluplné solidární dílo. Nevím. Ale, co vím je fakt, že solidarita se vyplácí.

Kéž by solidarita na mezinárodním poli byla výrazným prvkem vzájemných vztahů nejen při sladění termínů sčítání hlasů při evropských volbách. Jsem přesvědčen, že dělat si přátelé se vyplácí nejen v soukromém, ale i v mezinárodním životě. I k takovýmto úvahám mě vedly letošní volby do Evropského parlamentu, na jejichž výsledky také netrpělivě čekám.

Jedny volby jsou tedy za námi, ale řada dalších před námi. Poučíme se…?

 

Pro ČRo 6 Daniel Herman 6. 6. 2009